A nanorobotika egy feltörekvő technológiai terület, olyan gépek vagy robotok megalkotásáról van szó, amelyek alkatrészei csak mikroszkopikus skálán mérhetőek.
A "Nanobotok" vagy "nanitok" néven is ismert lényeket molekuláris méretű pici gépekből állítják össze. Eddig a kutatók ezeknek a komplex rendszereknek csak a részeivel foglalkoztak külön-külön, például csapágyakat, érzékelőket és szintetikus molekuláris motorokat gyártottak.
Nanorobot - Fotó: FutuReal
A közelmúltban viszont már működőképes nanorobotokat is kifejlesztettek, például amelyek részt vettek a Nanobot Robocup versenyen is. A kutatók remélik, hogy képesek lesznek a jövőben tökéletes, komplex nanorobotok létrehozására, amelyek olyan kicsik, mint a vírusok vagy baktériumok, s amelyek kisebb, célirányos feladatokat tudnak majd végrehajtani.
A lehetséges alkalmazások magukban foglalhatják a mikro műtéteket (a sejtek szintjén), de akár a fegyverek belső tisztítását is a hadiiparban. Egyesek azt sugallják, hogy ha lesz olyan nanobot, amely reprodukálható, az akár a földi élet végét is jelentheti, míg mások szerint ez a kijelentés hülyeség.
Hírek, amelyekben megtalálható a(z) Kisérleti Robotok nevű címke
A multimodális helymeghatározási képességgel rendelkező robotok szinte mindig kompromisszumot jelentettek, mivel elképesztő mobilitási képességekkel rendelkeznek.
Egyetlen folyadékcsepp felszedése, mint amilyen pl. egy virágszirom felületén is előfordulhat, kihívást jelent minden ember számára. A most kifejlesztett új robotkar „ujjai” képesek megragadni egyetlen csepp folyadékot, és azt máshová áttenni emberi beavatkozás nélkül.
Japán kutatók 2011-ben mutatták be elsőként Affetto-t, a különleges robotot, amely azóta rengeteg változáson esett át, mára már tényleg nagyon hasonlít az emberre.
A számítógépes játékok történetében régóta bizonyított tény, hogy a durva, esetleg trágár beszéd elbizonytalaníthatja az ellenfeleinket. Egy új kutatásból az derült ki, hogy ez az állítás akkor is érvényes, ha a játszó partnerünk nem ember, hanem egy robot.
Idén már negyedik alkalommal rendezték meg „Európa legnagyobb jövőfesztiválját”, ahol különböző szakterületekről érkezett szakértők és a laikusok cserélhettek eszmét arról, mi várható a következő évtizedekben a világban.
Az automatizálással és ipari robotok gyártásával foglalkozó német Festo cég az erőforrásai egy részét csúcstechnológiájú távirányítós robotok fejlesztésébe fekteti. A legújabb robotok a maguk nemében is igazi innovációnak számítanak, hiszen maguktól repülnek.
2011-ben indult meg egy Európai Uniós támogatású projekt, a European Robo Earth, amely azt tűzte ki célul, hogy nyílt forrású alapon segítse és támogassa a robotok fejlesztését.
Ezt a robot monstrumot az Otherlab mérnökei alkották meg. A cég a DARPA's Maximum Mobility and Manipulation (M3) program keretében alakult meg, melynek célja, hogy demonstrálja a különböző felfújható megoldások előnyeit.
Olyan misztikus a működése, mint a CIA-é. Két helyszínen is folyik a munka, az egyik, a vállalat Mountain View-beli központjában lévő iroda a logisztikai ügyeket viszi, a másik, ismeretlen helyszínen lévő létesítményben folynak a robotikai fejlesztések.